Dzień Praw Dziecka

Nasze przedszkole wzięło udział w projekcie edukacyjnym „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023”. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Tego dnia wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy przyszli ubrani na niebiesko. Organizacja UNICEF łączy kolor niebieski w działaniach związanych z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. Jest to symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, zwłaszcza tymi, których prawa nie są właściwie przestrzegane. W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka mają szczególny przekaz. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji! Integrujemy się z naszymi kolegami z Ukrainy, którzy dołączyli do naszego przedszkola i razem z nami tworzą społeczność.

Tego dnia do świętowania dołączyła do nas grupa I. Przedszkolaki w oparciu o bajkę edukacyjną oraz ilustracje wymieniały podstawowe prawa dziecka. Z pomocą nauczyciela wyjaśniały, co oznaczają wybrane prawa. Wszystkie dzieci włączyły się w śpiew piosenki „Wszyscy mamy prawa”. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka świętowaliśmy na sportowo. Drużyny rywalizowały pomiędzy sobą w różnorodnych konkurencjach sportowych: budowanie wieży na czas, „Rzuty woreczkami do celu”, „Slalom”, „Tunel”, przeciąganie liny. Misie i Jeżyki podczas zajęć wykonały grupową pracę plastyczną pod tytułem: „Każde dziecko ma prawo do…”, a także wysłuchały wiersza M. Brykczyńskiego „Prawa Dziecka”. Na koniec przedszkolaki za pomocą odcisku dłoni w niebieskim kolorze dały dobry przykład o tym, że znają swoje prawa.

#WorldChildrensDay  #unicefpoland