Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

21 listopada świętowaliśmy w naszej grupie Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka pod patronatem UNICEF. Jest on obchodzony w rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka z roku 1989. W tym roku ten dzień wypadł w niedzielę, dlatego też nasze przedszkolaki obchodziły go w poniedziałek. Nasza grupa wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022”. Tego dnia wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy przyszli ubrani na niebiesko. Organizacja UNICEF łączy kolor niebieski w działaniach związanych z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. Jest to symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, zwłaszcza tymi, których prawa nie są właściwie przestrzegane. Po śniadaniu wszystkie dzieci ustawiły się w serce, po czym wzięły udział w niebieskim marszu „Dla każdego dziecka”. Przedszkolaki w oparciu o film edukacyjny oraz ilustracje wymieniały podstawowe prawa dziecka. Z pomocą nauczyciela wyjaśniały, co oznaczają wybrane prawa. Wszystkie dzieci włączyły się w śpiew piosenki „Mam prawo żyć, mam prawo być sobą”. Dzieci są świadome, że prawa łączą się z obowiązkami. Wiedzą, że przestrzeganie ich praw jest konieczne, by bawić się i zgodnie współdziałać w grupie. W ramach podsumowania, stworzyliśmy drzewko z najważniejszymi prawami i obowiązkami dzieci. W holu korytarza przygotowano także interesującą i kolorową gazetkę z informacjami o prawach dziecka dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 w Tarnowie.