Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 na półmetku

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 na półmetku

Szanowni Państwo,

za nami już półmetek Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, który trwa do 30 września. Do tej pory tylko co trzeci mieszkaniec Tarnowa spełnił spisowy obowiązek, dlatego chciałabym przypomnieć o jego konieczności oraz zachęcić Państwa do rozpowszechniania informacji nt. samego spisu.

Jak dotąd w kraju spisało się blisko 14 mln osób, czyli jedna trzecia obywateli. W samej Małopolsce z ustawowego obowiązku wywiązał  się przeszło milion mieszkańców, z tego 70% przez internet. Jest to bowiem podstawowa metoda udziału w NPS, która polega na wypełnianiu formularza dostępnego na oficjalnej stronie rządowej spis.gov.pl

To także najszybszy sposób spisu. Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, odpowiedni sprzęt znajdzie w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ulicy Nowej 4 w pokoju 209. Tam przygotowane są dwa stanowiska komputerowe. Aby z nich skorzystać, należy się wcześniej umówić, dzwoniąc pod numer telefonu 14 699 27 10

Jeśli jednak nie chcemy korzystać z opcji internetowej, należy zadzwonić na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 i umówić się na wizytę rachmistrza. Ankieter może także sam zadzwonić i umówić się na spotkanie spisowe. W niektórych przypadkach istnieje możliwość spisu przez telefon bez przyjmowania rachmistrza w domu.

Jeśli istnieją jakieś wątpliwości co do tego, czy dany ankieter jest rachmistrzem, można sprawdzić jego identyfikator. Jego prawdziwość należy zweryfikować poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl lub telefonując na infolinię 22 279 99 99 albo do Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta Tarnowa (14 688 27 10). Jeśli istnieje problem z dodzwonieniem się, rachmistrza można umówić na następny dzień, a w tym czasie sprawdzić prawdziwość jego numeru identyfikacyjnego.

Rachmistrz ma obowiązek zapytać o nasz PESEL. Zadaje też pytania dotyczące miejsca zamieszkania, związków, sposobu ogrzewania czy pracy. Nie może natomiast pytać o majątek czy numer konta bankowego.

Wszystkie narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa, stosowane przez statystykę publiczną gwarantują pełną ochronę gromadzonych informacji. Zebrane dane są objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone.

Serdecznie Państwa zachęcam do jak najszybszego dokonania spisu!

Skip to content