Spotkanie Przedszkolaków z Ratownikiem Medycznym

W poniedziałek 27.05.2024 roku nasze przedszkole odwiedził Pan Michał T. – prywatnie tata Tymka, który pracuje jako ratownik medyczny. To było bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięły wszystkie dzieci z naszego przedszkola. Spotkanie to miało na celu nie tylko przybliżenie dzieciom pracy ratownika medycznego, ale także edukację w zakresie wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia oraz przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania  pierwszej pomocy. Dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w słowa pana Michała, który cierpliwie tłumaczył, na czym polega praca ratownika medycznego oraz jak wygląda wnętrze karetki pogotowia ratunkowego.

Przedszkolaki obejrzały strój ratownika i wysłuchały informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Dowiedziały się, w jaki sposób zgłaszać wypadek, jakie informacje podawać dyspozytorowi. Uświadomiły sobie jak ważna jest znajomość swojego adresu zamieszkania. Utrwaliły znajomość numerów  alarmowych do pogotowia ratunkowego, straży pożarnej i policji oraz numeru ogólnoeuropejskiego 112. Dowiedziały się jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz jak pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Podczas zorganizowanego spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały podstawowe zabiegi resuscytacyjne na miarę swoich możliwości, ćwicząc na fantomie.

Po ćwiczeniach w sali każda grupa poszła obejrzeć karetkę pogotowia ratunkowego. Przedszkolaki mogły wejść do środka auta, zobaczyć jak wyposażona jest karetka. Pan Ratownik bardzo interesująco opowiedział i zaprezentował sprzęty medyczne. Dzieci mogły posłuchać alarmowego sygnału dźwiękowego i poczuć się choć przez chwilę jak ratownik medyczny podczas akcji ratowniczej.

Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Pan Michał sprawił, że każdy przedszkolak chętnie brał udział w zajęciach. Bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie.