Wiosenny kącik przyrody u Zajączków

Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W naszej sali na dobre zagościła już wiosna. Gdy tylko słońce zaczęło częściej zaglądać do naszej sali, urządziliśmy kącik przyrody. W pojemnikach po jogurtach posadziliśmy groch, cebulę, korzenie pietruszki, marchewki, założyliśmy również hodowlę fasoli. Dzięki pomocy naszych rodziców w doniczkach posadziliśmy przyniesione przez dzieci cebulki hiacyntów, krokusów… Wszystkie roślinki oznaczone zostały metryczkami.

Wiosna to najlepsza pora by rozbudzić zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Stwarza bowiem sprzyjające okoliczności do prowadzenia obserwacji i poznawania cyklu rozwojowego roślin /z nasion, cebulek, kłaczy oraz warunków potrzebnych im do wzrostu. Dzieci każdego dnia dbają o wszystkie rośliny, pamiętają o podlewaniu i z wielkim zaangażowaniem obserwują ich wzrost. Cieszą się każdą dostrzeżona zmianą Podczas codziennej pielęgnacji i obserwacji roślinek, dzieci mogą odkrywać różnice w kształcie, wielkości i szybkości wzrostu roślin, zarówno części nadziemnej, jak i korzenia.

Mamy nadzieję, że już na dobre zagościła u nas wiosna, jest więc okazja do spacerów, wycieczek na łąkę, do parku, ogrodu a tam, w naturalnych warunkach będziemy obserwować piękno przyrody!