Wycieczka do Zalipia

W piątek 24 marca dzieci z grup: „Jeżyków” i „Zajączków” wyjechały na wycieczkę do Zalipia, nazywanego także „Malowaną wsią” ze względu na domy przyozdabiane w kwieciste malunki. Po drodze podziwialiśmy barwne motywy kwiatowe malowane na elewacjach domów, stodół, płotach, ławeczkach a nawet na studniach czy psich budach. Podczas wycieczki przedszkolaki zwiedziły Dom Malarek – ośrodek twórczej pracy artystów ludowych. Tu poznały historię ozdabiania chat motywami kwiatowymi. Dowiedziały się, że początki zwyczaju sięgają połowy IX w., kiedy to mieszkanki wsi dekorowały wnętrza chałup bukietami wykonanymi z bibuły, wycinankami i pająkami ze słomy oraz malowanymi na ścianach kwiatami.

W Domu Malarek przedszkolaki wzięły udział w wielkanocnych warsztatach plastycznych. Pod czujnym okiem artystek ludowych dzieci malowały wzory kwiatowe na kartkach, inspirując się pięknymi zalipiańskimi malowidłami. Następnie cierpliwie ozdabiały farbami drewniane pisanki i wykonywały wielkanocne palmy. Prace były niepowtarzalne. Każdy uczestnik warsztatów mógł zabrać swoje dzieła – obecnie zdobią nasz korytarz.

Na szczęście pogoda cały czas dopisywała i mogliśmy obejrzeć z bliska malowane domy, studnie, ule. Zalipiańskie wzory urzekły nas ogromnie; bardzo podobały nam się przedmioty oraz domowe sprzęty zdobione kwiecistymi motywami.

Dzięki wycieczce dzieci wzmocniły poczucie tożsamości regionalnej, a dzięki warsztatom mogły rozwijać swoje zdolności manualne i plastyczne.