Załącznik Nr 1
do Zarządzenia Nr 1/2023
z dnia 24 stycznia 2023r.
Dyrektora Przedszkola Publicznego nr 15
REGULAMIN REKRUTACJI
do Przedszkola Publicznego nr 15 w Tarnowie
Podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ( Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn.zm)
- Uchwała XXXVI/359/2017 Rady Miejskiej w Tarnowie z dnia 23 lutego 2017r.w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli dla których Gmina Miasta Tarnowa jest organem prowadzącym
- Zarządzenie Nr 8/2023 Prezydenta Miasta Tarnowa z dnia 11 stycznia 2023r. w sprawie ustalenia terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełaniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2023/2024 do publicznych przedszkoli oraz do publicznych szkół podstawowych dla których Gmina Miasta Tarnowa jest organem prowadzącym.
Postanowienia ogólne
- Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
- Przedszkolu – oznacza to Przedszkole Publiczne nr 15 w Tarnowie
- Regulaminie – oznacza Regulamin rekrutacji do Przedszkola Publicznego Nr 15
- Komisji – oznacza to Komisję rekrutacyjną powołana Zarządzeniem Dyrektora Przedszkola Publicznego nr 15
- rodzicach – oznacza to rodziców, prawnych opiekunów dziecka, rodziców zastępczych,
- wielodzietności rodziny – oznacza to rodzinę posiadającą troje i więcej dzieci,
- samotnym wychowywaniu dziecka – oznacza to wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba, że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.
Ustalenia wstępne
§1
- Przedszkole Publiczne nr 15 prowadzi rekrutację dzieci do przedszkola w oparciu o zasadę powszechnej dostępności oraz zasady i kryteria zawarte w niniejszym regulaminie.
- Rekrutację ogłasza się w następującej formie:
- na stronie internetowej: pp15tarnow.pl
- na tablicy ogłoszeń.
§2
- Rekrutacja do przedszkola odbywa się w formie elektronicznej na stronie http://naborp-kandydat.vulcan.net.pl/tarnow zgodnie z zamieszczoną tam instrukcją.
- Podstawą zgłoszenia dziecka do przedszkola jest złożenie w przedszkolu:
- Deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego” dla dzieci uczęszczających do przedszkola – Załącznik Nr 1
- „Wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola” wypełnionego elektronicznie lub ręcznie oraz podpisanego przez rodziców /opiekunów prawnych. Załącznik Nr 2
- Deklaracja lub Wniosek tylko wypełniona w Internecie a niezłożona u dyrektora przedszkola nie bierze udziału w rekrutacji.
- Kolejność składania podań nie wpływa na wyniki rekrutacji.
- Wniosek lub Deklarację rejestruje w Przedszkolu Dyrektor lub osoba upoważniona, w godzinach podanych do wiadomości na tablicy ogłoszeń.
- Terminy rekrutacji na rok szkolny 2023/2024 stanowią załącznik nr 3 do regulaminu.
- Niezłożenie Deklaracji we wskazanym terminie lub odmowa okazania dokumentów w celu weryfikacji danych w formularzu są równoznaczne z rezygnacją z dalszej edukacji przedszkolnej w przedszkolu.
§3
- Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 6 lat, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach Dyrektor Przedszkola może wyrazić zgodę na przyjęcie dziecka, które ukończyło 2,5 roku.
- Dziecko, któremu odroczono rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego, może uczęszczać do Przedszkola do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 9 lat.
- Dzieci do Przedszkola przyjmuje się po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.
- Postępowanie rekrutacyjne prowadzi się co roku na kolejny rok szkolny na wolne miejsca w Przedszkolu.
- Ilość wolnych miejsc uzależniona jest od ilości złożonych „Deklaracji kontynuowania wychowania przedszkolnego”
- Do przedszkola w pierwszej kolejności przyjmuje się dzieci zamieszkałe na obszarze Gminy Miasta Tarnowa.
- Kandydaci zamieszkali poza obszarem Gminy Miasta Tarnowa mogą być przyjęci do Przedszkola, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami.
Postępowanie rekrutacyjne
§4
- W przypadku większej liczby dzieci niż ilość wolnych miejsc w przedszkolu, postępowanie rekrutacyjne odbywa się w dwóch etapach.
- W pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
- wielodzietność rodziny kandydata;
- niepełnosprawność kandydata;
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
- objęcie kandydata pieczą zastępczą.
- Kryteria, o których mowa w ust. 2, brane są pod uwagę łącznie a ich wartość jest jednakowa – 30 pkt.
- Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postepowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami , brane są kryteria organu prowadzącego określone uchwała rady miejskiej w Tarnowie:
- oboje rodzice (opiekunowie prawni) pracują lub studiują w systemie stacjonarnym lub kandydat jest wychowywany samotnie przez jednego rodzica (opiekuna prawnego) pracującego lub studiującego w trybie stacjonarnym – 5 pkt.;
- dogodne położenie przedszkola względem miejsca pracy jednego z rodziców (opiekunów prawnych) kandydata – 5 pkt;
- rodzeństwo kandydata kontynuuje wychowanie przedszkolne w placówce pierwszego wyboru – 10 pkt.
Dokumenty
§5
- Do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola w pierwszym etapie rekrutacji dołącza się:
- dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów pierwszego etapu rekrutacji, odpowiednio:
- oświadczenie rodziców o wielodzietności rodziny kandydata,
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2021 poz 573 t.jedn. ),
- prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,
- dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 821, t.jedn.);
- Dokumenty, o których mowa w ust.1 są składane:
- w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu,
- w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata.
- Do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola w drugim etapie rekrutacji dołącza się:
- dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów drugiego etapu rekrutacji, odpowiednio:
- oświadczenie każdego z rodziców (opiekunów prawnych) o zatrudnieniu bądź studiowaniu w systemie stacjonarnym, albo
- oświadczenie rodzica (opiekuna prawnego) samotnie wychowującego kandydata o zatrudnieniu bądź studiowaniu w systemie stacjonarnym,
- oświadczenie rodzica (opiekuna prawnego) kandydata o jego miejscu pracy,
- fakt uczęszczania rodzeństwa do przedszkola potwierdza dyrektor na podstawie dokumentacji będącej w posiadaniu przedszkola.
- Dokumenty składane są w oryginale lub notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu.
- Oświadczenia składane są przez rodziców w oryginale. Składający oświadczenie jest zobowiązany do zawarcia w nich klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
- Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, o których mowa w ust. 1, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może zwrócić się do prezydenta miasta Tarnowa o potwierdzenie tych okoliczności. Prezydent miasta potwierdza te okoliczności w terminie 14 dni.
Postępowanie rekrutacyjne uzupełniające
§6
- Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego Przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, Dyrektor przeprowadza postępowanie uzupełniające.
- Postępowanie uzupełniające kończy się dnia 31 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który jest prowadzone postępowanie rekrutacyjne.
- Do postępowania uzupełniającego brane są pod uwagę kryteria zawarte w § 5.
Komisja rekrutacyjna
§7
- W celu przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego Dyrektor powołuje Komisję rekrutacyjną.
- Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
- Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
- ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych,
- ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych,
- sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.
- Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do przedszkola, jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wymagane dokumenty.
- Listy, o których mowa w ust. 3, pkt. 1 i 2, umieszcza się na tablicy ogłoszeń w Przedszkolu z adnotacją o dniu podania do publicznej wiadomości oraz podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
- Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia.
- W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkola, wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów, podaje się do publicznej wiadomości także na stronie internetowej przedszkola.
Postępowanie w przypadku nie przyjęcia kandydata do przedszkola
§8
- W terminie 7 dni od podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do Przedszkola:
- uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata;
- uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia oraz liczbę punktów, którą uzyskał kandydat w postępowaniu rekrutacyjnym.
- Rodzic kandydata może wnieść do Dyrektora odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia:
- Dyrektor rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania;
- na rozstrzygnięcie Dyrektora służy skarga do Sądu Administracyjnego w Tarnowie.
- Do postępowania uzupełniającego powyższe przepisy stosuje się odpowiednio.
Postanowienia końcowe
§9
- Przedszkole prowadzi ewidencję składanych „Deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego” i „Wniosków przyjęcia dziecka do przedszkola”.
- Dokumentacja potwierdzająca działania Komisji przechowywana jest w kancelarii Przedszkola.
- Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym dziecko korzysta z wychowania przedszkolnego.
- Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane w przedszkolu, przez okres roku, chyba, że na rozstrzygnięcie Dyrektora została wniesiona skarga do Sądu Administracyjnego w Tarnowie i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.
- dane osobowe zawarte w dokumentach związanych z rekrutacją dzieci do Przedszkola podlegają ochronie zgodnie z obowiązującymi przepisami i z zachowaniem należytej staranności.
- Regulamin udostępnia się dla zainteresowanych na stronie internetowej http://pp15 tarnow.pl/
§10
Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 luty 2023r.
Pliki do pobrania:
1) Pełny regulamin rekrutacji – plik PDF Regulamin Rekrutacji 2023-2024
2) Deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego – plik PDF Deklaracja