Jak nie dopuszczać do rozkojarzenia i rozdrażnienia u dzieci?

Jak nie dopuszczać do rozkojarzenia i rozdrażnienia u dzieci?

Podczas wykonywania codziennych zadań jesteśmy stale poddawani próbom skupienia. Wiele czynników wpływa na szybkie rozkojarzenie i oderwanie od wykonywanych czynności. Mogą to być zarówno czynniki zewnętrzne takie jak: nieprawidłowe oświetlenie, hałas, niewywietrzony pokój, niezorganizowana przestrzeń, telefon komórkowy, ale także wewnętrzne, które są bezpośrednio związane z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu.

Dzieci, których organizmy dopiero się rozwijają, potrzebują najlepszego wsparcia w prawidłowym rozwoju mózgu. Zaczynając od nauki poprawnej mowy, następnie także nauki pisania i czytania. Procesy te wymagają pracy mózgu na najwyższych obrotach. W tym przypadku brak możliwości koncentracji, skupienia uwagi, dodatkowo nadpobudliwość, impulsywność i agresja będą wpływać negatywnie na rozwój dziecka.

Jako rodzice i opiekunowie, zawsze chcemy jak najlepiej dla naszych pociech, wliczając w to ich rozwój. Kiedy zauważysz u Twojego dziecka niską zdolność koncentracji oraz nieprawidłowości w zachowaniu, warto rozważyć wszystkie możliwe czynniki, które wpływają na brak skupienia. Poniżej znajdują się najczęstsze przyczyn rozkojarzenia i rozdrażnienia u dzieci.

 • Ciągłe hałasy z kuchni, pokoju z telewizorem, za oknem, dzwonek w telefonie może wpłynąć na ciągłe oderwanie uwagi od wykonywanych czynności. Powinniśmy zadbać o zapewnienie naszym podopiecznym odpowiednich warunków by nie czuli się ciągle rozproszeni.
 • Natłok myśli
  Dzieci z problemami z koncentracją są nie tylko rozpraszane przez świat zewnętrzny. Łatwo też rozpraszają się własnymi myślami. Kontaktowanie się z dziećmi, aby upewnić się, że rozumieją, co mają robić, i dzielenie zadań na krótsze części może utrzymać ich skupienie na zadaniu. Odtwarzanie muzyki i używanie minutników może również pomóc dzieciom „być obecnym”.
 • Rozpraszające przedmioty
  Dzieci mogą cały czas podnosić różne rzeczy i bawić się nimi, nawet nie wiedząc, że to robią. Dawanie dzieciom zabawek antystresowych, może pomóc im poradzić sobie z tym rozproszeniem.
 • Niedobory witamin i składników mineralnych
  Zapewnienie dziecku odpowiedniego wsparcia od wewnątrz jest niezwykle istotne. Produkty najwyższej jakości, które zawierają kwasy omega-3 i 6 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i polepszenia koncentracji u dzieci, co zostało potwierdzone naukowo w 2005 roku. Do tego typu produktów zaliczamy m.in olej z ryb morskich o wysokiej zawartości EPA czy olej z wiesiołka. Suplementy te bardzo często mają dodatek aromatów, dzięki czemu są smaczne i dzieci je po prostu lubią!
 • Stan fizyczny dziecka
  Na zdolność Twojego dziecka do skupienia się i koncentracji może mieć wpływ jego stan fizyczny lub psychiczny. Brak koncentracji może wskazywać na zaburzenia, takie jak ADHD lub zaburzenia psychiczne, które wpływają na jej zdolność do koncentracji na danym zadaniu. Złe nawyki dotyczące snu mogą również wpływać na zdolność dziecka do koncentracji.

                                                                                              Opracowała: Bożena Wilk

Skip to content