Czytanie – mądra rzecz!

Drodzy Rodzice!

Czytanie to wielka przyjemność, ale i nauka wpływająca na rozwój dziecka. Obecność literatury w życiu Waszego dziecka jest bardzo ważna już od pierwszych miesięcy życia – w końcu mała książka buduje wielkiego człowieka! Dziecko nie do końca rozumie znaczenie wszystkich słów, ale słyszy Twój głos i intonację, czuje rytm wypowiadanego tekstu i płynące z niego emocje. Dzięki temu rozwija się intelektualnie i społecznie.

Zobacz, jakie korzyści przynosi wspólna lektura na różnych etapach rozwoju Twojego dziecka:

Czytanie w wieku 0-3 lata

• buduje więź emocjonalną, daje dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa,
  • usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową,
  • uczy myślenia przyczynowo-skutkowego, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków,
  • wspomaga rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i melodii języka,
  • uspokaja, wzmacnia poczucie przynależności do rodziny,
  • dostarcza podstawowej wiedzy o otaczającym świecie, np. o ludziach i przedmiotach,
  • przekazuje wzorce osobowe,
  • uczy wyrażać własne potrzeby i oczekiwania wobec innych.

Czytanie w wieku 3- 6 lat

• daje dziecku wiedzę o sobie i otaczającym go świecie,
  • rozwija kompetencje poznawcze,
  • pomaga poznać, nazwać i wyrażać emocje, a także pokazuje, jak sobie z nimi radzić,
  • usprawnia myślenie, pamięć i mowę,
  • uczy rozróżniać świat zewnętrzny od świata odczuć i wrażeń,
  • pomaga oswoić trudne tematy i pokonywać lęki,
  • daje nowe wzory osobowe oraz wskazówki, jak postępować w nieznanych dotąd sytuacjach,
  • rozwija zainteresowanie słowem pisanym oraz rozbudza w dziecku gotowość do nauki samodzielnego czytania,
  • jest dla dziecka czasem relaksu, pozwalającym na odreagowanie emocji,
  • rozwija kreatywność i wyobraźnię,
  • uczy rozwiązywać problemy oraz wyciągać logiczne wnioski,
  • jest świetnym pretekstem do rozmowy i wyprawy w miejsca związane z jej tematem.

Czytanie w wieku 6-10 lat

• pomaga dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jaką jest szkoła,
  • pozwala rozwijać hobby, zainteresowania i zaspokoić ciekawość,
  • ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie informacji,
  • wzbogaca słownictwo,
  • rozwija umiejętność swobodnego wypowiadania się i myślenia,
  • umacnia więź z rodzicami i dziadkami,
  • rozbudza i kształtuje wrażliwość emocjonalną,
  • daje wewnętrzną siłę do radzenia sobie z trudnościami,
  • pokazuje, jak panować nad własnymi emocjami,
  • kształtuje osobowość oraz poczucie własnej wartości,
  • uczy oceny swojego zachowania z moralnego punktu widzenia,
  • pomaga rodzicowi zrozumieć emocjonalny i społeczny rozwój swojego dziecka.

Jak zachęcić dziecko do czytania?

1. Niech dziecko widzi, jak jego rodzice czytają. Opowiadaj o tym, co sam przeczytałeś.

Niezmiernie ważny jest przykład, jaki dziecku dają najbliżsi. Jeśli dziecko dorasta wśród książek: widzi, że rodzice sami czytają i traktują ten czas jako atrakcyjną rozrywkę, a domową przestrzeń, w tym pokoik dziecięcy, wypełniają rożne książki, to sięganie po nie stanie się naturalne. Dla małych dzieci rodzice i najbliżsi członkowie rodziny są najważniejszym wzorem, próbują więc naśladować ich w codziennych czynnościach. Jeśli sami regularnie czytamy, pokazujemy dziecku, że czytanie jest wartością cenną dla rodziny. Czytający rodzice zarażają dzieci miłością do książek.

1. Spraw, aby czytanie stało się przyjemnym rytuałem, na który dziecko czeka z niecierpliwością. Warto wyłączyć telefon, radio, komputer, by nic nie zakłócało ciszy. Spróbujcie wypracować nawyk czytania – niech stanie się ono Waszą rodzinną tradycją. Może warto wybrać jedną stałą porę dnia albo miejsce na czytanie. Wiele dzieci lubi czytanie tuż przed snem, które pełni terapeutyczną, relaksacyjną rolę: uspokaja, wycisza i pozwala uregulować emocje z całego dnia. Przeniesienie się w świat książki pozwala zapomnieć o problemach, których przecież nie brakuje w życiu dziecka.
  2. Przeznacz na czytanie specjalne, wygodne miejsce.
  3. Czytaj dziecku na głos od pierwszych miesięcy jego życia.
  4. Podczas czytania nie zajmuj się niczym innym. Miej czas tylko dla dziecka. Nie powinno się opowiadać, czytać bajki w trakcie wykonywania innych czynności. Dzieci muszą odczuć, że jest to specjalny czas – tylko dla Was.
  5. Pozwalaj dziecku wybierać książki. Może zainspiruje je okładka, ilustracje na rozkładówkach, temat czy tytuł książki?
  6. Staraj się czytać tak długo, jak dziecko tego chce.
  7. Nigdy nie zmuszaj dziecka do czytania, zamiast tego staraj się wzbudzać jego zaciekawienie.
  8. Pokaż, że wspólne czytanie to również dla Ciebie wspaniała zabawa! Moduluj głos, baw się gestem.
  9. Rozmawiaj z dzieckiem na temat przeczytanej książki.
  10. Po ustaniu pandemii odwiedzajcie księgarnie i biblioteki. Są to miejsca, w których dzieci mogą doświadczyć bezpośredniego kontaktu z książką, poznać zasadę poszanowania książek będących wartością społeczną, obserwować pracę bibliotekarza i księgarza. Wspólnie z dzieckiem planuj to, co chcielibyście przeczytać.
  11. Zagospodaruj specjalną półeczkę na książki dziecka. Niech to będzie jego biblioteczka.
  12. Zachęcaj do wymieniania się książkami (na przykład z rówieśnikami z przedszkola).
  13. Rób książkowe prezenty.
  14. Oprócz tradycyjnych tytułów podsuwaj dziecku także nowe formy, takie jak: audiobooki, książki obrazkowe, interaktywne, książki-zabawki.

Codzienne czytanie dziecku sprzyja budowie mocnej więzi między Wami, a jest ona najważniejszym czynnikiem chroniącym i wspierającym wszechstronny rozwój dziecka.

Opracowała: Joanna Szarota-Zając

Literatura: