Zabawy matematyczno – plastyczne

Zabawy matematyczno – plastyczne

Prace plastyczne w przedszkolu – wszechstronny rozwój i dobra zabawa

Nauka w okresie przedszkolnym odbywa się poprzez zabawę. Edukacja oparta przede wszystkim o praktykę może przynosić naprawdę wiele radości.

Wśród wszystkich zajęć to zajęcia plastyczne w przedszkolu gwarantują niezwykle wszechstronny rozwój dziecka. Nie tylko samo wykonywanie prac artystycznych działa stymulująco na takie sfery jak kreatywność czy pobudzanie myślenia twórczego. Za pomocą plastyki możliwe jest też wprowadzanie nauki wielu innych obszarów: logiki, liczenia, pisania, znajomości kolorów, ale nie tylko.

Ponadto ćwiczenia plastyczne pomagają rozwijać motorykę dużą oraz małą. Przede wszystkim chodzi o kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz przygotowanie do nauki pisania.

Wyklejanki, wycinanki, kolorowanki – od czego najlepiej zacząć?

Pierwsze elementy matematyki wprowadzamy już w prostych pracach plastycznych. Pamiętajmy przy tym, że w początkowym etapie powinna być to głównie zabawa.

Warto wykorzystywać tu pomoce edukacyjne w postaci kolorowanek czy wycinanek. Za ich pomocą możesz wprowadzamy zarówno liczenie, jak i rozpoznawanie cyfr. Im bardziej różnorodne techniki plastyczne, tym lepiej.

Przykładem takich zajęć są:

  • kolorowanie określonej ilości pól,
  • wycinanie cyfr po konturach,
  • doklejanie podanej liczby elementów,
  • odwzorowywanie kształtów.

Wielu pomysłów do zabaw z liczeniem dostarczają kolorowe patyczki, z których można tworzyć figury geometryczne lub wprowadzić naukę zbiorów. Barwne koraliki z kolei przydadzą się do nawlekania na sznurek.

Rzeźbienie, lepienie i… liczenie

Stosując różnorodne materiały, dzieci nabywają doświadczenia sensoryczne oraz poznają zasady fizyki wynikające z różnych właściwości substancji.

Jakie zabawy połączą plastykę z liczeniem?

  • wyklejanie cyferek – przygotuj szablony cyfr złożonych z pustych kropek; zadaniem dziecka jest wyklejenie ich plasteliną,
  • lepienie kuleczek z kostki – maluch tworzy z plasteliny lub innej masy kuleczki odpowiadające liczbie wyrzuconych kropek na kostce,
  • gąsienica – zadanie polega na stworzeniu gąsienicy z takiej liczby kulek jak na obrazku,
  • nawlekanie – dzieci lepią kuleczki z masy utwardzanej; po wyschnięciu nawlekają je na sznurek w podanej ilości,
  • karmienie zwierzątek – przygotuj pudełka z narysowaną głową zwierzęcia;  maluchy wrzucają do nich szczypcami kulki lub inne figurki z plasteliny.

ZABAWY Z FIGURAMI

Rodzina z figur geometrycznych

  1. Z kolorowego papieru wycinamy kółka na głowy, trójkąty na sukienki dla dziewczynek oraz prostokąty na brzuszki chłopców. Do wycięcia głów najłatwiej użyć dużego dziurkacza ozdobnego. Można także odrysować większe nakrętki.
  2. Naklejamy figury na kartkę.
  3. Dorysowujemy brakujące elementy postaciom.

Można dzieciom objaśnić w jakich kształtach są poszczególne części ciała nazywając kolejno przyklejane figury geometryczne.

Zabawa paluszkowa: Rodzina

(Pokazujemy poszczególne paluszki u ręki zaczynając od kciuka.)

Ten pierwszy, to dziadziuś, a obok babusia.

Ten duży, to tatuś, a przy nim mamusia.

To dziecinka mała i rodzinka cała. (ruszamy wszystkimi paluszkami)

  1. Figury z szarf – układamy figury geometryczne z szarf i wypełniamy je np. wzorem z zakrętek plast.
  2. Figury na patyczkach– składanie do pary patyczków.
  3. Wyklejanie na podłodze kształtów figur– wypełnianie ich wnętrza klockami Dienesa ( kategoryzacja, segregowanie)
  4. Taki sam– ułożenie figur po 1 stronie kartki, odwzorowanie tego układu po 2 stronie.
  5. Piaskowe figury– wypełnianie wzoru figur klejem i posypywanie materiałem np.  piaskiem.
  6. Tablica korkowa– wpinanie pinezek w kształcie figur, naciąganie na nie gumek.

PRZELICZANIE- MALOWANIE

1. Wyklejanki/Prace plastyczne

Możemy przygotować pomoce edukacyjne wcześniej albo wykonywać je razem z dzieckiem. Na wydrukowany bądź namalowany przez dziecko szablon przyklejamy dodatki w takiej liczbie, jaką wskazuje wylosowana cyfra. Może to być doklejanie oczu potworom, kropek biedronce, gałek lodów w rożku, piór ptakowi czy pestek arbuzowi.

4. Nawlekanie koralików

Dziecko losuje kartę z określoną liczbą kropek, a następnie nawleka na sznurek czy rzemyk odpowiednią liczbę koralików.

5. Sortowanie

Przygotowujemy 10 miseczek, kubeczków czy rolek po papierze toaletowym; numerujemy je kolejno. W osobnym pojemniku trzymamy przedmioty, które będą segregowane. Mogą to być guziki, kasztany, patyczki czy jakiekolwiek inne skarby. Dziecko wrzuca do środka liczbę przedmiotów odpowiadającą cyfrze podanej na pojemniku.

6. Lokomotywa

Drukujemy wagony z określonymi cyframi i wsadzamy pasażerów lub wybrany przez dziecko towar w takiej ilości, jaka jest wskazana na wagonie.

7. Zabawa klockami

Przyklejamy cyfry do klocków albo po prostu budujemy wieżę z takiej ich liczby, jaka jest wskazana na wybranej karcie.

10. Przeciąganie sznurka

Na grubej kartce drukujemy bądź rysujemy cyfry. Następnie ich wnętrze dziurawimy śrubokrętem albo ołówkiem. Zadaniem dziecka jest przewlekanie sznurka przez dziurki wzdłuż ścieżki danej cyfry. Zamiast kartki można użyć tektury albo styropianowych tacek po produktach spożywczych.

11. Rysowanie paluszkiem

Do pudełka (np. po butach) wsypujemy piasek. Losujemy kartę i prosimy dziecko, żeby narysowało paluszkiem w piasku kształt wylosowanej cyfry.

12. Losowanie

Przed tą zabawą można wybrać się na spacer w poszukiwaniu skarbów. Kamyki, patyczki, szyszki będą doskonale się nadawały. Skarby wsypujemy do worka i prosimy o wylosowanie 5 szyszek. Dziecko musi zaangażować w tę zabawę zmysł dotyku. Na końcu prosimy o wskazanie karty z cyfrą 5.

13. Przyczepianie kamerek

Do kartki z wydrukowaną cyfrą dziecko przypina tyle klamerek do bielizny, ile wskazuje cyfra. Grzbiety klamerek możemy pokolorować na taki kolor jak cyfra na kartce. To ułatwi sortowanie młodszym dzieciom.

14. Szczypce w ruch

Do tej zabawy potrzebne nam są pojemniki w postaci wytłoczek po jajkach albo foremek na muffiny, szczypce do grilla czy cukru w kostkach i dowolne drobne elementy. Na dnie pojemnika kładziemy karteczki z cyframi, a zadaniem dziecka jest włożyć do niego tyle przedmiotów, ile wskazuje cyfra. W tej zabawie świetnie sprawdzają się guziki, kamyki czy małe pompony pasmanteryjne.

15. Paluszek i główka

Na kartce w pionie wpisujemy kolejno cyfry, obok każdej rysujemy głowę gąsienicy. Zadaniem dziecka jest domalowanie paluszkiem zamoczonym w farbie takiej liczby brzuszków, jaką wskazuje cyfra. Pierwsza gąsienica będzie bardzo krótka, ostatnia bardzo długa. To ćwiczenie wykonane do końca świetnie ukaże dziecku różnice pomiędzy poszczególnymi cyframi, podziała na wyobraźnię.

16. Wyklejanki – malowanki

Niech dziecko wylepi cyfrę plasteliną, wydzierankami z kolorowego papieru, małymi pomponami albo pomaluje farbką, cokolwiek, byleby spełniało swoje artystyczne zapędy, mieszcząc się w granicach kształtu cyfry.

17. Zabawa sznurkiem

Możemy poprosić dziecko, żeby ułożyło kształt cyfry na wydrukowanym szablonie albo obok niego. Ważne, żeby sznurek był bardzo plastyczny.

 

Opracowała: Agnieszka Remian

Skip to content